15 martie 2014

Intalnire “Adopta un liceu” la Colegiul Tehnic Paul Dimo in Galati

Pe 12 martie am fost invitati sa prezentam comunitatii stranse de inimoasa echipa a Colegiului Tehnic Paul Dimo ce inseamna interventia “Adopta un liceu”.

Au participat circa 30 de persoane: profesori, parinti, elevi, reprezentanti ai mediului de afaceri local si ai administratiei locale precum si reprezentanti din cadrul Facultatii de Arhitectura Navala din cadrul Universitatii “Dunarea de Jos”.

S-au remarcat opinii favorabile pentru metoda de interventie propusa: ” sa facem din scoala ceva interesant, cum sa facem din absolventi oameni folositori. Solutia –  sa-si descopere un tel personal” Simona Iosifescu- reprezentant Electric Navinstal SRL  sau asa cum a spus domnul Octavian Patrascu, reprezentant al Inspectoratului Scolar Judetean care a apreciat: “ideea centrarii pe dezvoltarea organizationala prin dezvoltarea personala prin tehnici de educatie non-formala”.

Desigur ca acesta este doar primul pas in crearea unei comunitati axate pe excelenta, asa cum este obiectivul final al proiectului “Adopta un liceu”.

Intalnirea a fost evidentiata si in presa locala.

Your comment